Strony

Saturday, December 24, 2016

New Wargaming Table - vol.1

Od pewnego czasu pracuję nad nowym stołem do bitewniaków. Stary, który dobrze służył, wyprowadza się razem z sąsiadem, z którym wspólnie tworzyliśmy nasze pierwsze pole bitwy.

Pomysłów na samą konstrukcję było wiele, ale ostatecznie zdecydowałem się na trzy elementy o wymiarach 24x48 cali. Początkowo zrobiłem tylko jeden element z płyty HDF o grubości 12mm. Po pokryciu blatu cienką warstwą szpachli całość lekko zmieniła kształt, tzn. krótsze końce poszybowały lekko w górę. Dlatego też przykręciłem od spodu kantówki, które spowodowały, że blat jest płaski.

Przedstawione na poniższych zdjęciach elementy to na razie tylko dwa skrajne blaty. Będzie też trzeci, montowany pośrodku. Na dwóch skrajnych blatach postanowiłem zrobić przestrzeń do przechowywania figurek i kostek, które w czasie moich gier zazwyczaj walały się po całym stole. Teraz będzie porządek :)


Tak oto prezentuje się z bliska przestrzeń o której wspomniałem. Zastanawiam się, czy zrobić dodatkowo poprzeczną listewkę, aby wydzielić przestrzeń na kostki, ale może to już za duży pedantyzm... ;)


Podczas, nazwijmy to, projektowania stołu, spędziłem masę czasu na wykminieniu dobrego łączenia blatów. Znalazłem pewnien artykuł o stole modułowym, w którym autor zastosował zatrzaski kulkowe. Spisują się doskonale. Mogę ciągnąć i nawet szarpać jeden z blatów, a drugi podąża za nim, nie wypina się. Na długości 48 cali zastosowałem 4 takie łączenia.


Jak już wspomniałem na początku, do stworzenia struktury na stole użyłem szpachli, czy raczej gotowej gładzi i drobnego grysu, używanego w modelarstwie kolejkowym. Kiedy całość lekko przeschła, gołą dłonią "przybijałem piąteczki" z blatem :) Zaowocowało to strukturą widoczną powyżej, która ukazała się po użyciu techniki suchego pędzla.


Na dzień dzisiejszy, dwa powyższe blaty są już gotowe na kolejny etap, czyli roślinność. Nabyłem kilka różnych odcieni posypek od Woodland Scenics i będę siał po świętach. Wkrótce kolejne foty i pewnie trochę tekstu.

Wesołych Świąt !!!

3 comments:

  1. Zapowiada się świetnie. Połączenie bardzo ciekawe. A co do dodatkowego miejsca - doskonały pomysł, też takie miałem i tylko ja go używałem :) wszystkie kostki, karty rozpiski i cała reszta znajdowała się na stole a w miejscu dodatkowym stało piwo przeciwnika :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Miejsce na piwo też brałem pod uwagę. Jak znajdę odpowieni "koszyczek" to po obu stronach znajdzie się taki ;)

      Delete